ראשית, נשאלת השאלה, מהו ספר זיכרון ומה עליו לכלול?

ספר זיכרונות אמור להיות ספר שטומן בתוכו נרטיב אודות ניסיונך האישי. ניתן לכתוב ספר זיכרונות כמעט על כל נושא:

  • אירוע ספציפי שחווית.
  • היבט מסוים על החיים שלך (דוגמה טובה היא מערכת יחסים עם בן משפחה, טיול ארוך במדינת עולם שלישי, מאבק להתגבר על פוביה או התמכרות).
  • אירוע חיצוני שהשפיע על חייך (לדוגמה, משבר כלכלי, מלחמה, גירושין של ההורים, אירוע פוליטי וכו').

מהן הסיבות השונות לכתיבת ספר זיכרונות?

עבור אנשים רבים, כתיבת ספרי זיכרונות מגיעה מרצון להבנת תרחישים בחייהם או לסגור מעגל מסוים. לכן, הרצון הזה דורש מהם להיכנס פנימה לאירועים ולעבוד דרכם על מנת לנסות להבין מדוע קרה מה שקרה והאם יש כאן שיעור לחיים עבורם? האם יש כאן שיעור לקוראים? אולי זו הסיבה להנאתם של אנשים מקריאת ספרי זיכרונות – הסיפורים יכולים להוות שיעור מעולה לחיים.

לעתים, ספרי זיכרונות יכולים להיות כל כך עוצמתיים, שהקורא עשוי להרגיש הקלה מסוימת בידיעה שחייו יכלו לסתות למסלול קשה ומייגע יותר. מנגד, סיפורים עשויים להיות מעוררי השראה.

ישנם כל כך הרבה אספקטים יפים לספרי זיכרונות, אבל ההרהור והיכולת לשתף אותו עם אחרים הוא למעשה העיקר בכתיבה.

מה מקומו של הכותב בספר זיכרונות?

במהלך הכתיבה, אנשים כל כך עסוקים בניסיון ללכוד את האירועים, מי היו האנשים, איפה הם היו ואיך נראתה התפאורה, עד שהם שוכחים אלמנט מאוד קריטי – הם משאירים את עצמם מחוץ לתמונה. הקוראים לא רוצים רק לדעת על המתרחש, הם גם מעוניינים לדעת מה חשב הכותב על ההתרחשויות וכיצד הן השפיעו עליו; איך הן גרמו לו להרגיש? האם הן השפיעו על השקפותיו ודעותיו? האם הוא עבר מהפך כלשהו או התפכחות כלשהי?

הודות לעובדה שמדובר בהתבוננות עמוקה אל תוך עצמו, הכותב יאלץ לשחזר את האירועים לפרטים הקטנים ביותר שניתן, מה שיגרור הצפה של רגשות שאותן יצטרך לתעד בכתב. כיוון שמדובר בהליך לא פשוט, סביר להניח שהוא יצטרך לחזור ולשכתב את הנקודות שרשם כשהרגשות הוצפו, וזה בסדר גמור, התהליך הוא לגיטימי ונפוץ. על הכותב לזכור שכדי לסקרן את הקורא, חשוב להבהיר לו שהסיפור נכתב מסיבה – "אני מספר לך את הסיפור כי יש לי מסר שחשוב לי להעביר לך".

כותבי ספרי זיכרונות רבים אוהבים להיכנס לנעלי הקורא ולשאול את עצמם: "אבל מה הנקודה? למה אתה מספר לי את כל זה?" – חייב להיות מסר, הכותב מספר את הסיפור כי הוא השפיע וגרם לשינוי בחייו, האם הסיפור גרם לכותב לשנות את אורח חייו? האם הוא החליט לגדל את ילדיו באופן שונה בעקבות אירוע מסוים?

אל תספר רק על ה- "מה"

אל לכותב לספר רק מה קרה לו, אלא לספר גם לאיזה שינוי זה גרם בו או לאילו רגשות הוביל המקרה – כיצד הגיב לסיטואציה ספציפית? לא די בציון העובדה שחיית המחמד האהובה שלכם נפטרה, תעבירו את התחושות ורגשותיכם למקרה. חשוב לזכור את הנקודה הזו משום שהקורא בדרך כלל חושב לעצמו "ובכן, מדוע אתה מספר לי את כל זה?"

לפרטים נוספים, אנא צרו עמנו קשר – חיים בספר.