עושה את מה שאני אוהבת – ואוהבת את מה שאני עושה!

שלום, שמי אירה כהן, ילידת ישראל, 1968. כשהייתי ילדה היו לי הרבה חלומות, אחד מהם היה להיות סופרת. ספרי, "צ'לו אינדיה", יצא לאור בשנת 2005, רומן מקור מפרי עטי המתאר סיפור אהבה ופרידה שעובר בין הודו לתל-אביב. החלום אמנם התגשם אולם רק לאחר שהתחלתי לבנות את העסק שלי לכתיבת סיפורי חיים וביוגרפיות, התחלתי להרגיש שמספר לספר אני נעשית יותר ויותר סופרת.

אחרי לא מעט שנים של – "אז מה אני עושה עם החיידק הזה לכתוב סיפורים?"… מצאתי! אני מרגישה ברת מזל לעשות את מה שאני אוהבת ולאהוב את מה שאני עושה, ואני עושה זאת כבר עשר שנים בתשוקה. בחדווה. בסקרנות. באהבה. ביצירתיות ובסבלנות.

ככל שהוספתי שנים שכללתי את הכלים לכתוב את סיפוריהם של האנשים אשר אני כה מכבדת, מעריכה ומוקירה. ויש כל כך הרבה מה ללמוד, הן במימד ההיסטורי והערכי, והן במימד האישי. לעבודה שלי אני מביאה  ניסיון בכתיבת ועריכת עשרות ביוגרפיות משפחתיות ואישיות, בהן סיפורי חיים של ניצולי שואה, סיפורים ארצישראליים מימי קום המדינה, סיפורים של עולים ותיקים מכל קצות תבל, ממזרח וממערב, לוחמי פלמ"ח, אנשי ציבור ודמויות מוערכות בקהילייה העסקית והביטחונית בישראל. במהלך השנים רכשתי ניסיון גם בכתיבת ספרי הנצחה וזיכרון של נופלים במערכות ישראל ושל יקירים שהלכו לעולמם.

אני מזמינה אתכם לצאת איתי למסע אישי, משפחתי והיסטורי, מסע של  יצירת הסיפור המשפחתי שלכם. זהו מסע נוסטלגי לזיכרונות ילדותכם ונעוריכם, מסע של גילויים חדשים, מסע החיים.

הניסיון, הכישרון והרצון – הם שחשובים בעבודתי – אולם בכל זאת, למען הפרוטוקול:

  • בעלת תואר ראשון בלימודי כתיבה דרמטית באוניברסיטת ת"א (1998)

  • בעלת תעודת הוראה לתיאטרון מבית ספר לחינוך, אוניברסיטת ת"א (2002).

  • בוגרת סדנאות כתיבה בבית אריאלה וסדנת תסריטאות בבית ספר לקולנוע בירושלים (2000).

  • מתנדבת ב'יד ושם' בפרויקט עזרה במילוי 'דפי-עד', וחברה בעמותת "דורות ההמשך".

היתרונות שלי

מקצועיות

 זוהי עבודה שעושים פעם בחיים! זה חייב להיות הכי טוב, אין הזדמנות שניה לאותו סיפור. לכן חשוב לבחור את האדם המתאים שייקח על כתפיו משימה חשובה וייחודית זו. הניסיון הרב שאני מביאה עמי, יכולת ההקשבה מכל הלב, הסבלנות הכנה, הסקרנות שלי למשמע הסיפורים, ואהבתי לאנשים מעניקים לי את התחושה הבטוחה שאני נמצאת במקצוע הנכון לי. באותה מידה גם אתם יכולים להיות רגועים ולדעת כי סיפור חייכם נמצא בידיים מנוסות ומסורות, שתדאגנה להפיק את ספריכם באופן המדויק, המרגש, המעניין והמקצועי ביותר.

עבודה אישית וייחודית

לכל אדם יש סיפור, אך הספרים שלי שונים זה מזה. בכל פעם נולדת יצירה חדשה, הן בתוכן והן בנראות שלה. העבודה שלי אינה מתבצעת כ"סרט נע", ולא יוצאת מתוך "בית חרושת לספרים". בפגישתנו תיווכחו לראות שאין עבודה הדומה אחת לשניה. כל פרוייקט נבחן מחדש, מתעצב מבחינת תהליך היצירה והתאמתו למשפחה, מתוכנן באופן הגיוני למספר המפגשים הנכון ומתגבש לספר ייחודי, בכל פעם מחדש.

זמינות ונגישות

אני כל-כך אוהבת את העבודה שלי, את התהליך, את המפגש עם חייהם של אנשים ועם מקומות מגוריהם בכל רחבי הארץ. בזכות העובדה שאני נעזרת בצוות קטן ואיכותי של עורכות לשוניות וספרותיות, אני יכולה להרשות לעצמי לעבוד על כמה פרויקטים בעת ובעונה אחת. הנסיעות המרובות לכל רחבי הארץ גרמו לי להכיר את דרכיה ושביליה של ארצנו, ולהיחשף למקומות רבים וצורות חיים שונות – קיבוצים, מושבים, עיירות וערים. מסע השורשים אם כן, הופך לא אחת גם למסע דרכים.​

שיתוף המשפחה

נכון, אני מנוסה ומקצועית ובטוחה בצעדיי, אולם – איני כופה את רעיונותיי והחלטותיי. אני מאמינה שבעבודה הזאת, שעשויה להיות פרוייקט משפחתי מגבש ומרגש, שיתוף בני המשפחה הקרובה יביא לתוצאות טובות, הן בתהליך והן במוצר הסופי. לכן, מתוך הביטחון והניסיון, אני מוכנה לשמוע דעות, להקשיב ולהתגמש עם רצונות המשפחה ומספרי הסיפור – כי בסופו של דבר כתיבת הספר היא עבורם.

לצדי:

את דרכי התחלתי כעצמאית קטנה, One man show. עם הזמן גדלתי, היקף העבודות התרחב, הציפיות עלו, ועל לוח העבודות שלי החלו להסתמן עוד עוד הזמנות עבודה לכתיבת ביוגרפיות, אלבומי חיים וספרי הנצחה. הבנתי שאני צריכה להסתייע בבצוות איכותי הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, לצדי צוות איכותי ומקצועי של עורכות לשוניות, כותבות ומעצבות גרפיות, אשר עוזרות לי .